تبلیغات
عکس بازیگران ایرانی

عکس بازیگران ایرانی

  • خوش آمدید
 

عکس های فیلم تسویه حساب با حضور مهناز افشار , رضا عطاران اکبر عبدی و لادن مستوفی

 

عکس های فیلم تسویه حساب با حضور مهناز افشار , رضا عطاران  اکبر عبدی و لادن مستوفی

تسویه حساب در ادامه ی روند فیلم سازی تهمیه میلانی فیلم به شدت مرد ستیز است که در آن به صورت رو در رو به مصاف مردان رفته است . ( هر چند که در این کار زیاد موفق نبوده است . )

داستان در رابطه با چهار زن بزهکار است که عامل تمام بدبختی هایشان را که در طول زندگی کشیده اند مرد ها می دانند . آنها بعد از آزادی از زندن تصمیم می گیرند به جای انتقام از مرد های زندگی هایشان از کسانی انتقام بگریند که هیچ رابطه ای با آنها نداشته اند .

هر کدام از این زن ها به نوعی از مرد ها ضربه خورده اند ( آنچه در فیلم نشان داده می شود و روی آن تاکید می شود ) در صورتی که اگر به درون و بطن زندگی هایشان وارد شوی به راحتی می توان دریافت که یکی از دلایل اصلی بدبختی های این افراد خودشان هستند تا مردان زندگی هایشان .

میلانی برای بیشتر القا ء کردن این حس تنفر در بیننده های فیلمش و مقصر نشان دادن مردها هیچ گذشته ی واضح و شفافی از کاراکتر های فیلم و خصوصا مردها نشان نمی دهد ، برای همین چیزی که ما آن را لمس می کنیم تقصیر داشتن مردهاست تا مقصر بودن زن ها .

نمی توان منکر این شد که اتفاقاتی از این قبیل در جامعه ی امروز ما نمی افتد اما اگر میلانی کمی از بغض خود نسبت به مردها می کاهید می توانست بهتر از این نتیجه بگیرد . او به جای این که دنبال راه حلی برای این چنین افراد بزه کاری که به هر نوعی از جایی ضربه خوردهاند ( در این جا مردها ) بگردد . انتقام را راه اصلی بیان می کند . از طرفی آنقدر این حس تنفر او نسبت به مرد ها شدت پیدا می کند که می توان گفت او را از آن سوی دیوار پایین انداخته است .

اگر چه آنچه ما در فیلم می بینیم انتقام گرفتن از مردهاست اما شیوه ی این کار چیزی جز ننگ برای خانوم ها نیست . زنان فیلم تا حدی خود را خار می کنند که در گوشه ی خیابان بایستند و خود را همچون زنان خیابانی بنمایانند تا به هدفشان برسند تا در کنار آن در آمدی هم داشته باشند خارج از آن که با خود بیندیشند دلیل سوار کردنشان خودشان هشتند تا کسی دیگر . تنها هدف آنها سوار شدن بوده حالا به هر شیوه ای و با هر وضعی .

 

یکی دیگر از نکات قابل بحث در ارتباط با تسویه حساب انتخاب و گزینش مرد ها از تمام اقشار جامعه است ( آنچه در فیلم به نمایش در آمده بر روی پرده ها می بینیم ممیزی شده است در غیر این صورت چیز های بدتری با شخصیت های بیشتر باید می دیدیم . ) انتخاب یک جوان در شرف ازدواج ، یک تاجر ، چند هنرمند و حتی یک پیر مرد مسن مذهبی نشان می دهد که میلانی نسبت به تمام اقشار جامعه بد بین است و همه ی آنها را هوس باز معرفی می کند البته جز محمد نیک بین که نماینده هم صنفی های خودش و همسرش ( تهمینه میلانی ) می باشد .

تسویه حساب برعکس فیلم های قبلی میلانی از لحاظ کارگردانی در سطح پایین تری از نظر کیفی بود برای مثل می توان به میزان سن های دقیق و دکوپاژها مناسب در صحنه های پر بازیگر سوپر استار اشاره کرد که در تسویه حساب با وجود پر بازیگر بودنش همانند فیلم قبلی آن ها را نمی بینیم .( در اکثر صحنه ها بازیگر ها یکی یکی حرف می زنند و میان حرف یکدیگر نمی پرند و در سکوت فقط یکدیگر را نظاره می کنند . )

بازی های خوبی هم در فیلم نمی بینیم . مهناز افشار در ادامه ی گزیده کاری و فاصله گرفتن از نقش های سال های قبل ، در نقشی متفاوت حاضر شده که نمونه ی این شخصیتش را دربعضی رفتار ها ، در چه کسی امیر را کشت دیده بودیم . در کنار افشار بازی فوق العاده مصنوعی الیسا فیروزآذر یکی دیگر از نقص های فیلم و کارگردان است که بسیار نچسب و غیر قابل باور درآمده . ( صحنه های زدن مردها توسط او و لات بازی هایش در مقابل حامد بهداد را یادآوری می کنم . ) در کنار این شخصیت ها از نقش های کوتاهی که اکبر عبدی ، محمد رضا شریفی نیا و شهره لرستانی بازی کردند نمی توان گذشت که بازی های روان خوبی از خود به نمایش گذاشته بودند که این را هم می توان به گذشته ی کاریشان در کنار تجربه بالایشان مرتبط دانست .

بر خلاف کارگردانی باز هم فیلمبرداری قابل قبولی از علیرضا زرین دست می بینیم مخصوصا در صحنه های تعقیب و گریز آخر فیلم که هر چند مصنوعی در آمده اما نظر بیننده را جلب کند و او را به سمت خود بکشاند .

با تمام این تعابیر اگر تسویه حساب همان طور که از نامش پیداست تسویه حساب میلانی با مردها نبود می توانست فیلم بهتری از آب دربیاید که به یکی از مشکلات ریشه ای جامعه اشاره می کند ، اما حیف که با خود خواهی کارگردان این اتفاق نیفتاده است .

 

ادامه مطلب عکس های فیلم تسویه حساب با حضور مهناز افشار , رضا عطاران اکبر عبدی و لادن مستوفی